Leo Brichta | FOTO: KSW
Martin Dvořáček

Leo Brichta se 20. června znovu postaví před šanci, která českému MMA zatím uniká. V Radomi vyzve Patryka Kaczmarczyka o titul KSW a může se stát prvním českým šampionem největší polské organizace. Sám ale přiznává, že cítí velký tlak. Předchozí titulová porážka ho podle jeho slov dodnes budí ze spaní.


Brichta už jednou o pás KSW bojoval. V únoru 2024 nastoupil v Liberci proti Valeriu Mirceovi o prozatímní titul lehké váhy, ale ve čtvrtém kole padl na škrcení. Od té doby se přesunul do pérové váhy, kde se cítí lépe, a teď má před sebou další titulovou příležitost. Tentokrát proti prozatímnímu šampionovi Kaczmarczykovi.

Právě minulý titulový pokus ale Brichta stále úplně nepustil z hlavy. V rozhovoru pro iSport.cz popsal, že nejde jen o obyčejnou porážku, kterou by po čase odsunul stranou. „Ten zápas mě budí v noci doteď. Jsou dny, kdy se v noci probudím a cítím, že tam jsem. Ten zápas mě neopustil,“ přiznal český bojovník. V zápase s Mirceou si věřil a cítil, že ho může porazit. I proto se mu ten moment pořád vrací.

Brichta zároveň přiznává, že před zápasem cítí velký tlak. Nikdo z českých ani slovenských bojovníků zatím pás KSW nezískal a právě tahle linka se před jeho dalším titulovým zápasem přirozeně vrací. „Určitě se cítím pod tlakem. Kdybych se pod tlakem necítil, asi by bylo něco špatně. Ale cítil bych se tak i kdyby to o pás nebylo. Já chci vyhrát za každou cenu,“ řekl Brichta.

Dosavadní přípravu však Brichta hodnotí velmi pozitivně. Z tréninkového tempa podle svých slov vůbec nevypadl a nad zápasem s Kaczmarczykem přemýšlel už dlouho. „Cítím se velmi dobře, možná bych dokonce řekl nejlíp ve své kariéře. Váhu si držím pořád stabilně, cítím se opravdu dobře,“ popsal.

Zajímavé je i to, jak mluvil o samotném soupeři. Kaczmarczyka měl původně potkat už dříve, nakonec ale tehdy došlo na jiný zápas. Brichta přiznal, že ho po posledním výkonu začal brát ještě vážněji. Polský bojovník v posledním duelu s Adamem Soldaevem ukázal komplexnost a podle Brichty podal výkon, který ho mile překvapil. „Po posledním zápase musím Patrikovi i Adamovi dát velký respekt. Byl to jeden z nejlepších zápasů, co jsem v KSW viděl. Patrik mě velmi mile překvapil a o to víc se na ten zápas těším. Vím, že mě to bude hodně bolet, a o to víc to chci,“ řekl Brichta.


Kaczmarczyk bude bojovat doma, před vlastním publikem. Domácí prostředí soupeře ale Brichta nechce přeceňovat. Polsko bere jako místo, kde se už dobře zabydlel, a ví, že v kleci nakonec nebude rozhodovat hala, ale jen on a soupeř. Cestu k vítězství popsal jednoduše: koncentrace, ruce nahoře, brada dole, rychlost a přesnost.

Zdroj: autorský text, ISport.cz – Fight! (YouTube)