Jiří Procházka | FOTO: UFC
Martin Dvořáček

Jiří Procházka se poprvé obsáhleji vrátil k titulové porážce s Carlosem Ulbergem. V rozhovoru u Ariela Helwaniho reagoval i na ostrá slova nového šampiona, který zpochybňoval jeho vystupování po zápase. Český bojovník odmítl, že by si na něco hrál, a popsal moment, kdy v kleci viděl zraněného soupeře a ztratil soustředěnost.


Jak zvládá titulovou porážku?

Procházka má za sebou mimořádně silné období. Krátce po titulovém zápase se stal otcem, když se mu narodila dcera Eleonora. Sám přiznal, že porážku stále zpracovává, ale právě narození dcery mu v těžkém momentu dalo novou energii.

„Pořád tomu úplně nerozumím. Je to mnohem větší, než jsem si myslel. Je ve mně hodně emocí kvůli narození Eleonory a samozřejmě i kvůli zápasu. Pořád nemůžu klidně spát, protože přemýšlím o zlepšeních a o tom, co se stalo. Ale ten malý anděl mi dává hodně energie, abych myslel pozitivně a dál na sobě pracoval,“ řekl Procházka v rozhovoru u Ariela Helwaniho.

K samotnému zápasu se vrátil poměrně otevřeně. První kolo hodnotil jako jedno z nejlepších, jaké kdy předvedl. Přípravu označil za jednu z nejlepších v životě a zdůraznil, že chyba nebyla v týmu ani v nastavení před zápasem. Podle vlastních slov selhal v konkrétním momentu přímo v kleci.

Reakce na zápas a kritiku Ulberga

„Viděl jsem zápas. První kolo bylo úžasné, jedno z nejlepších, jaké jsem kdy měl. Byl jsem připravený na sto procent, byla to jedna z nejlepších příprav v mém životě. Jsem hrdý na svůj tým, rodinu a všechny kolem. Všechno bylo skvělé. Byl jsem to jen já, kdo v zápase udělal tu chybu. Ztratil jsem koncentraci. Začal jsem se soustředit na snadné vítězství,“ popsal Procházka.

Právě tahle část se dotýká i kontroverze, která vznikla po zápase. Ulberg později kritizoval Procházkovo vyjádření a zpochybňoval jeho slova o soucitu. Nový šampion naznačoval, že český bojovník si na něco hraje a že jeho vystupování není tak opravdové, jak působí navenek.

Procházka na to reagoval nezvykle ostře. Nejprve se chtěl vyjádřit jen ke konkrétním věcem, ne k celému balíku kritiky. Když pak Helwani připomněl, že ho Ulberg označil za „předstírače“ a mluvil o strachu při staredownu, český bojovník odpověděl přímo. „Nebudu to poslouchat od striptéra. V kleci jsme bojovníci, jedni z nejupřímnějších lidí na světě. Myslí si někdo, že jsem si po zápase připravil slova pro dav, že jsem byl milosrdný? Já jsem jen viděl, že byl zraněný a ztratil jsem soustředění,“ řekl Procházka.

Zároveň připomněl, že podobnou situaci zná i z vlastní zkušenosti. Když viděl, že Ulberg po jednom z pohybů ustoupil a měl zdravotní problém, prý to okamžitě poznal. Podobnou zkušenost měl sám v roce 2016 v Japonsku, proto věděl, jak nepříjemně může takový moment bojovníka ovlivnit.

Právě tam podle něj přišla chyba. Nešlo o to, že by si v kleci něco vědomě hrál. Spíš nepřijal scénář, že by zápas mohl být najednou jednodušší, než čekal. Celou kariéru je nastavený na tvrdou práci, tlak a boj přes odpor soupeře. Tentokrát se mu na chvíli otevřela jiná situace a on ji podle vlastních slov nezvládl správně.

„Možná už jsem příliš starý na to, abych si na něco hrál. Chci být opravdový. A všechny ty jeho řeči byly s***ky. Ale gratuluju mu, je šampion. Porazil mě a já to přijímám. Prohrál jsem, beru to a jdu zpátky. Teď se těším na práci,“ dodal Procházka.

Další zápas a plánované změny

Český bojovník zároveň naznačil, že ho čekají změny. Nechtěl být konkrétní, ale řekl, že za poslední dva až tři roky byly věci, které chtěl změnit a nezměnil. Teď podle něj přišel správný čas růst. Mluvil i o tom, že chce zlepšit obranu, držet ruce výš, být přesnější a víc pracovat na wrestlingu, grapplingu a jiu-jitsu.

Návrat do klece by si představoval zhruba na podzim. Nejčastěji zmiňoval říjen, ale připustil i období okolo srpna, září nebo listopadu podle toho, jak se vše poskládá. Na otázku, kdo mu dává smysl jako další soupeř, odpověděl bez váhání. „Costa nebo Ankalaev,“ řekl Procházka. „Je mi to jedno. Jsem jeden z nejlepších a chci být nejlepší. A když člověk přijme, že chce být nejlepší, musí porazit kohokoliv.“


Z rozhovoru bylo znát, že Procházka porážku stále nemá úplně uzavřenou. Zároveň se ale nesnažil hledat výmluvy. Mluvil o vlastní chybě, ztrátě koncentrace a nutnosti změnit věci, které podle něj měly být změněny už dřív. Do toho vstoupila nová životní role, která mu po titulové porážce dává jiný druh motivace.

Nejsilnější větu si nechal na závěr. Když se ho Helwani zeptal, jakou největší lekci si z Miami odnáší, odpověděl jednoduše: „Neztratit soustředění na svůj cíl. Ať se stane cokoliv. Bez milosti. Jít skrz všechno, co stojí přede mnou.“

Zdroj: autorský text, The Ariel Helwani Show